Dijital Baskının Tercih Edilme Sebepleri

Günümüz baskı teknolojileri arasında en çok tercih edilen baskı türü dijital baskıdır. Özellikle reklam ve tanıtım sektöründe kullanılan bütün baskılar dijital baskı ile yapılmaktadır. Dijital baskının bu kadar çok kullanılmasının sebepleri aşağıda verilmiştir.

Maliyetinin Düşük Olması

Dijital baskı fiyatları diğer baskı fiyatlarına göre oldukça uygun ve daha az maliyetlidir. Bunun nedeni dijital baskı yaparken ön üretim süreci olmamasıdır. Bundan kaynaklı olarak birim maliyet oldukça düşmektedir. Dijital baskı, normal baskı sürecinde kullanılan film, montaj ve kalıp işlemleri ve bu işlemlerde kullanılacak malzemeleri devre dışı bıraktığı için maliyet düşmektedir. Dijital baskı aynı zamanda zaman ve iş gücünden de tasarruf sağlamaktadır. Normal baskı öncesinde yapılan hazırlıklar tamamen iş gücü ile yapılmaktadır.

Diğer Baskı Türlerine Göre Hızlı Olması

Dijital baskı makineleri ile 1 saat içerisinde yaklaşık olarak 12 bin kadar baskı yapılabilmektedir. Aynı zamanda ön üretim safhası da olmadığı için baskı öncesi süreç de büyük ölçüde azalmıştır. Tasarımın hazır olduğu zamanlarda, aynı güç içerisinde bile baskı yapılabilmektedir. Dijital baskının bu kadar hızlı olması nedeniyle acil baskı ihtiyacı olan herkes dijital baskıyı tercih etmektedir.

Tasarım Esnekliği Ve Özgürlüğü Sağlaması

Dijital baskı ile kalıp kullanımına gerek olmadığı için kişiye özel tasarımlarda baskı yapılabilmektedir. Bu nedenle gerek tasarımcılar olsun gerekse de müşteriler istedikleri baskıyı tasarlayabilme imkânına sahip olmaktadırlar. Ayrıca tasarımlar üzerinde istenildiği gibi oynama yapılabilmektedir. Ayrıca veriler elektronik ortamda istenildiği gibi depolandığı için yıllar geçse bile kalıba ihtiyaç duyulmadan baskı işlemi gerçekleştirebilmektedir. Ankara Dijital Baskı hizmeti veren firmalar sayesinde sizlerde istediğiniz tasarımı çok uygun fiyatlarla baskı yaptırabilirsiniz.

Daha Dayanıklı Olması

Dijital baskı sayesinde daha dayanıklı baskılar yapılabilmektedir. Bu sayede binaların dış cepheleri ya da araçların dışı baskı ile kaplanabilmektedir.